SEKTÖRLER

Basın Yayın Sektörü / Basın Yayın KuruluşlarıGörüntülenme Sayısı 196

Dijital Baskı

Firmaya Mesaj Gönder

Sosyal Medya'da Paylaş

Firma Hakkında

Dijital ortamda yer alan görsel veya yazıların farklı materyaller üzerine basılması tekniğine dijital baskı denmektedir. Dijital baskı, materyal üstüne baskı yapmanıza imkân sunan birçok farklı metottan sadece bir tanesidir. Genel olarak küçük çaplı baskı işleri için talep gören dijital baskı, ofset baskıya oranla yüksek maliyetli, fakat ofsete göre daha hızlı bir yöntemdir. Dijital baskı ve diğer baskı yöntemleri arasında çok fark yer almaktadır.

Ofset baskı ve dijital baskı arasındaki en önemli fark, dijital baskı kullanımı yapılırken baskı yapılan kalıplarının değiştirilmesi zorunludur. Ofset baskı makinelerinde baskı kalıpları devamlı olarak değiştirilmelidir. Değiştirme işlemlerin bir bölümü manuel şekilde yapılmalıdır. Bu metot ofset baskı için baskı zamanını dijital baskıya oranla uzatır. Diğer yandan dijital baskı seri şekilde olması istenen baskılar için daha uygundur. Aynı anda dijital baskı değişiklik yapmak için daha uygun bir baskı çeşididir.

Ofset baskı dijital baskıya oranla çok daha düşük maliyetlidir. Bunun nedeni ise aynı zamanda milyonlarca adete kadar baskının aynı zamanda yapılıyor olmasıdır. Baskı metotlarına el atıldığında, ofset baskı birçok kimyasal element kullanılarak yapılır ve bundan kaynaklı çöplerde dijital baskıya oranla çok fazla miktardadır. Dijital baskı özellik süreçleri hızla değişen ve ilerleyen sektörler ve baskı ürünleri için fazlasıyla uygundur. Mesela, broşür bastırarak hızlı bir reklam kampanyası yapmak istiyorsunuz ve bunun için kısıtlı vaktiniz mevcut. İşte bu gibi hallerde ofset baskı yerine dijital baskı kullanmak size vakit anlamında ciddi fırsatlar katacaktır. Fakat dijital baskıda basım rakamı yükseldikçe maliyetlerin de ofset baskıya oranla yükseleceğini unutmamalısınız.  

Kaynak; https://www.kutlureklam.com/dijital-baski.html

Harita

Yorum Yap


Bu Firmaya Hiç Yorum Yapılmamış İlk Yorum Yapan Siz Olabilirsiniz. Yorum Yap